Ako vybrať správny spací vak a karimatku
V minulom článku sme vám poradili, ako vybrať vhodný stan. Je preto najvyšší čas obrátiť pozornosť na výber vhodného spacieho vaku. A pretože pod spací vak potrebujeme ešte dostatočnú izolačnú vrstvu, pozrieme sa rovno aj na výber karimatky.
Univerzálny spací vak na celý rok neexistuje
Spacie vaky sa obvykle delia na:
- Letné spacie vaky
- Trojsezónne spacie vaky
- Zimné spacie vaky
Na spanie v spacom vaku behom prázdnin, resp. od júna do augusta, sú najlepšie tzv. letné spacie vaky. Sú ľahké, niekedy dokonca ultraľahké, a ideálne pre turistov aj cyklistov. Taký spací vak na leto sa výborne hodí na festival aj na dovolenku pri jazere.
Pokiaľ vyrážate pod stan, hneď ako sa roztopí sneh, a vraciate sa, keď lístie žltne, vyplatí sa vám kúpiť trojsezónny spací vak. Je teplejší než letný spací vak, ale je ťažší a má väčšie rozmery. Výhodou však je jeho univerzálnosť a pohodlné spanie pod stanom od jari do jesene.
Ak sa nebojíte ani snehu a mrazu, je pre vás tým pravým orechovým zimný spací vak. Odporúčame ho používať skutočne len v zime - na zvyšok roka by ste sa v ňom zbytočne trápili a v noci sa od horúčavy odkopávali.:-)
LOAP tip: Prípadne si do spacieho vaku môžete kúpiť aj ochrannú vložku. Podľa typu vložky môže dôjsť k zvýšeniu tepelného komfortu. Na trhu narazíte napríklad na fleecové vložky, ktoré môžu v teplom počasí slúžiť aj ako samostatný, ľahký spací vak. Vložky sú vhodné aj v prípade, že si spací vak len požičiate. Nikdy neviete, čo sa v ňom pred vami dialo. ;-)
Páperové spacie vaky vs. spacie vaky z umelých vlákien
Spacie vaky sú buď páperové alebo zo syntetických vlákien. Páperové spacie vaky sú skvelým tepelným izolátorom, preto sa využívajú predovšetkým pri výrobe zimných spacích vakov. Okrem tepelného komfortu si perie lepšie uchováva svoje pôvodné vlastnosti, vďaka čomu spací vak pomalšie starne. Životnosť takého spacieho vaku môže byť 5 aj viac rokov. Páperové spacie vaky sú navyše ľahšie a jednoduchšie sa balia.
Pozn.: Pri kúpe páperového spacieho vaku si vyberte skôr výplň z husieho peria. Na rozdiel od kačacieho lepšie izoluje.
Hlavnou nevýhodou páperových spacích vakov je ich ľahká nasiakavosť. Rýchlo navlhnú a tým prudko klesá ich výhrevnosť. Vlhko sa v nich tiež dlhšie drží a vaky schnú pomaly. Sú preto vhodné predovšetkým do suchých a mrazivých podmienok. Cena páperového spacieho vaku je navyše vyššia než u syntetických spacích vakov. Tieto spacie vaky navyše nie sú vhodné pre alergikov.
Spacie vaky z umelých vlákien predstavujú kvalitnú alternatívu k páperovým vakom. Spacie vaky zo syntetických materiálov na rozdiel od peria hrejú, aj keď sú vlhké, a následne rýchlo schnú. Dajú sa prať v pračke a hodia sa aj pre alergikov. Ich cena je nižšia, rovnako je to aj s s dobou životnosti. Na bežné použitie od jari do jesene sú ale úplne dostačujúcim a spoľahlivým spoločníkom.
LOAP tip: V ponuke máme špeciálne hrejivé dámske a detské spacie vaky s fleecovým zateplením v oblasti nôh.
Dáte presnosť dekovému spacáku alebo radšej múmii?
Spacie vaky sa vyrábajú v 2 základných typoch. Môžete si kúpiť dekový alebo múmiový spací vak.
- Dekové spacie vaky ("dekáče") sa hodia do menej náročných podmienok do kempov, do tábora alebo na chatu či prespávanie rodinných príslušníkov u vás byte. Spací vak sa po rozopnutí hravo premení v priestornú a pohodlnú deku.
- Múmiové spacie vaky ("múmia") sú prepracovanejšie a kopírujú tvar ľudského tela. Tým optimalizujú veľkosť vyhrievaného priestoru, lepšie udržujú teplo a znižujú jeho únik. Sú vybavené „kapucňou“, do ktorej si môžete schovať aj hlavu.
LOAP tip: Naše spacie vaky sa dajú vzájomne prepojiť – získate tým 1 „manželský“ spací vak. Stačí uviesť do poznámky k objednávke, či chcete ľavé alebo pravé zapínanie. Prípadne si môžete rovno kúpiť dekový spací vak pre dvoch. :-)
Limitné teploty: max, komfort, min, extrém – čo to znamená?
- Horný komfort udáva najvyššiu teplotu, čo znamená, že po jej prekročení sa začneme v spacáku pomaly variť vo vlastnej šťave.
- Komfortná teplota bude zaujímať predovšetkým ženy. Pokiaľ teplota klesne pod komfortnú hodnotu, nohy aj ruky žien začnú chladnúť.:-)
- Limitná teplota znamená to isté ako komfortná teplota s tým rozdielom, že platí pre mužov.
- Extrémna teplota (napríklad do mínus 20) znamená, že po prekročení uvedenej hodnoty v spacom vaku pravdepodobne ešte prežijeme:-), ale musíme počítať s veľkou zimou a v dôsledku toho s tým, že sa nevyspíme a s možným podchladením.
Spacie vaky XXL, dámske aj detské spacie vaky
Spací vak by mal byť aspoň o 15-20 cm dlhší než výška vašej postavy. Príliš veľký spací vak sa zase ťažko vyhrieva a bude nám v ňom zima. Naopak malý spací vak je nepohodlný, a pokiaľ sme v ňom napchatí na tesno, izolačná vrstva fungovať nebude.
LOAP sa obecne zameriava predovšetkým na pohodlie, a preto sú všetky dospelácke spacie vaky XXL široké. XXL šírka spacích vakov LOAP má navyše tú výhodu, že sa v noci môžete vrtieť ako húsenica, nohy si pokrčiť a zvlášť u detských spacích vakov platí, že sa v nich deti kľudne vyspia a prebudia s dobrou náladou.
Starajte sa o svoj spací vak, dlhšie vám vydrží
Priznajte sa, kde máte schovaný svoj starý spací vak? Zrolovaný v obale do úhľadného tvaru alebo ledabolo pohodený v skrini? Možno sa budete diviť, ale neporiadnik, ktorého spacák sa váľa mimo obal, sa oň stará lepšie. Je to tak. Starostlivosť o spací vak nie je zložitá, ale málokto vie, ako na to.
TIP: Prečítajte si náš článok Ako zbaliť spací vak a starať sa oň.
Spacie vaky majú byť zavesené v skrini, prípadne môžu ležať voľne stočené na zemi. Dôvod je prostý – šetria sa tak vlastnosti použitých materiálov. Spací vak navyše potrebuje dýchať a vetrať, takže mu dlhší čas v uzavretom obale naozaj nesvedčí. Rozložený spací vak je síce menej skladný, ale vďaka tejto starostlivosti vydrží oveľa dlhšie.
Pozn.: Spací vak pravidelne vetrajte aj behom jeho používania. Okrem príjemnejšieho spánku to ocenia aj vaši spolunocľažníci.;-)
Sebalepší spací vak vás bez karimatky nezahreje
Ryba smrdí od hlavy, zima stúpa od zeme. Práve preto potrebujeme spoľahlivú izolačnú vrstvu, ktorá zaplní priestor medzi nami a zemou. Na výber máme z niekoľkých typov karimatiek.
Alumatky sú vhodné skôr ako podložka, na ktorú si môžeme vonku sadnúť, než ako izolačnú vrstvu pod spací vak. Pred chladom nás prakticky neochráni a navyše ucítime každý malý kamienok.
Penové karimatky sa vyrábajú v rôznych hrúbkach, avšak nie sú príliš skladné. Po zabalení vznikne pomerne veľká rolka, ktorú si však ľahko pripnete ku každému väčšiemu turistickému batohu. Vyrábajú sa buď z polyetylénu, alebo z materiálu EVA (ethylenvinylacetát). Polyetylénové karimatky sú lacnejšie, ale bohužiaľ ľahko nasajú vodu a tým znižujú svoje izolačné vlastnosti. Karimatky z materiálu EVA majú uzavreté póry, ktoré vodu nenasajú, a tak lepšie izolujú. Sú síce drahšie, ale aj odolnejšie voči mechanickému poškodeniu.
V ponuke LOAP nájdete aj jogamatky – protišmykové podložky na cvičenie, ktoré sú ideálne ako karimatky na jogu, fitness a pilates.
Samonafukovacie karimatky (niekedy sú nazývané ako nafukovacie karimatky) sú hitom posledných rokov. Jedná sa vlastne o penovú hmotu zatavenú v nepriedušnej tkanine. Pri otvorení ventilu začne pena automaticky naberať vzduch a zväčšovať svoj objem. Stačí ju tak nechať pár minút a za chvíľu máme pripravenú pohodlnú posteľ. Vyfúknutie prebieha podobne ako pri nafukovacích ležadlách na vodu.
Nevýhodou je riziko mechanického poškodenia, napr. prepichnutie, a citlivosť na slnko. Pokiaľ omylom necháme samonafukovačku stáť na priamom slnku, môže dôjsť k vytvoreniu nevratnej vypukliny.
Pre ľudí, ktorí trpia bolesťami chrbta, sú najpohodlnejšie nafukovacie karimatky s hrúbkou 5-10 cm. Sú ale ťažké – je lepšie ich voziť autom, než ich prenášať na chrbte. Pokiaľ nemáte zdravotné problémy, radšej zvoľte samonafukovaciu karimatku s hrúbkou 3-5 mm. Je ľahšia a v zbalenom stave oveľa menšia.
Pozn.: Samonafukovacie karimatky sa aj napriek svojmu označeniu musia na dosiahnutie optimálneho pohodlia dofúknuť. Karimatky, ktoré sa nafúknu samé, v prípade 3mm hrúbky totiž stoja okolo osemdesiat eur a vyššie.