Aký vodný stĺpec bundy: 3000, 5000 alebo 8000 mm?

Outdoorové bundy stále častejšie vyberáme podľa funkčných parametrov - vodného stĺpca a priedušnosti. Keď opomenieme populárne reklamné zaklínadlo „vyššie hodnoty = lepšie hodnoty“, aký je ich praktický význam pre outdoorové oblečenie? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

 

Aktualizácia 2021: Prezrite si najnovšiu kolekciu softshellového oblečenia LOAP – farebné pánske softshellové bundy a dámske softshellové bundy.

 

Než začneme, vysvetlíme si samotný význam funkčných parametrov – čo je vodný stĺpec a priedušnosť. Zmienime aj ďalší veľmi dôležitý parameter, na ktorý sa často zabúda – lepené švy.

 

Čo znamená vodný stĺpec a priedušnosť bundy?

Poďme si všetko ukázať na konkrétnom príklade – softshellovej bunde. U softshellky nám výška vodného stĺpca hovorí, aký má stupeň vodoodolnosti, tj. nepromokavosti. Inými slovami, koľko vody vydrží, než začne premokať. Vyššie hodnoty preto logicky znamenajú vyššiu ochranu v daždivom počasí.

 

Pozn.: Dajte pozor na rozdiel medzi slovami vodoodolné oblečenie a vodoodpudivé. Ak je bunda vodoodpudivá, znamená to, že po nej voda steká. Nemusí byť ale nepremokavá. 

 

Ruku na srdce: koľkokrát do roka leziete na Everest?

Správne zvolené hodnoty parametrov sa totiž odvíjajú od plánovanej fyzickej aktivity a lokality, v ktorej sa budete nachádzať.

 

Bundy s parametrom 10000 mm a 10000 g/m²/24hod sa hodia skôr na lyžovanie do Álp a vyšších pohorí, tj. do oblastí s vyšším výskytom zrážok a vyššou vlhkosťou. Kedy sa pri zvýšenej fyzickej aktivite budete viac potiť. Práve kvôli väčšiemu poteniu sú tieto bundy obvykle bez zateplenia.

Pre bundy s vodným stĺpcom 15000, 20000 alebo 50000 mm  väčšina smrteľníkov využitie v Európe nenájde.

 

Raz a navždy: Je mýtus, že vyššie hodnoty funkčných parametrov sú vždy lepšie.

 

Do stredoeurópskeho mierneho klimatického pásma, tj. slovenské podnebie a hory, bohato stačia hodnoty vodného stĺpca 5000 mm a priedušnosť bundy 5000 g/m²/24hod. Inými slovami, vyššie parametre u nás nemôžete náležite doceniť. Neohrozujú nás žiadne extrémne podmienky, vysoké zrážky, ani vlhkosť.

 

Keď sa venujete ľahkej turistike a cestujete najčastejšie po Európe, softshellky s vodným stĺpcom 2000 mm sú príliš málo, ale 5000 mm a priedušnosť 5000 g/m²/24 hod sú pre vás ideálne.

 

Vodný stĺpec 10000 mm do mesta nepotrebujete

Úplne inú kategóriu tvoria mestské bundy. Nepredpokladá sa, že v nich budete športovať (dobiehanie autobusu sa nepočíta). Sú preto vyrábané bez funkčných parametrov, príp. s nízkymi funkčnými parametrami do 2000 mm. 

 

Takými parametrami často bývajú vodoodpudivý nástrek v kombinácii so zateplením. Zmyslom je poskytnúť vám dostatočné teplo a ochranu pred dažďom. Mestské oblečenie preto nie je vhodné na náročnejšie aktivity.

 

Priedušnosť 2000 alebo radšej 20000 g/m²/24 hod?

Odpoveďou je "záleží, načo bundu používate". Outdoorové bundy s vodným stĺpcom 15000, 20000 alebo 50000 mm sú fajn, ale aby ste boli 100% vodoodolní, je nutné, aby vaša bunda mala aj správnu priedušnosť.

 

Hodnota priedušnosti outdoorového oblečenia prezrádza, ako dobre oblečenie dokáže odvádzať telesnú vlhkosť na povrch. Priedušnosť obvykle zaisťuje membrána, ktorá začne fungovať, keď sa človek dostatočne zahreje fyzickou aktivitou.

 

Keď športujete a potíte sa, ale zároveň chcete zostať v teple a suchu, potrebujete pot odviesť od tela. K tomu vám poslúži práve priedušnosť. Čím viac sa potíte, tým vyššiu priedušnosť uvítate. V takom prípade vám bude vyhovovať membrána 5000-8000 g/m²/24 hod.

 

A naopak. Keď sa pri pohybe príliš nepotíte a bundu chcete hlavne na bežné nosenie, ľahkú turistiku alebo prechádzky so psom, vysoká priedušnosť (napr. membrána 10000) spôsobí, že vám bude zima.

 

 

Vodný stĺpec bez lepených švov nie je kompletný

O lepených švoch sa v spojení s funkčnými parametrami príliš často nehovorí. Pokiaľ však softshellová bunda nemá podlepené švy, sú vysoké parametre vodného stĺpca prakticky nanič - voda pretečie v miestach zošitia.

 

Rozhodne je lepšie vyberať medzi softshellovými bundami s nižšími parametrami a podlepenými švami než medzi softshellkami s vyššími parametrami bez podlepených švov.

 

Pozn.: Môžete sa stretnúť aj s outdoorovými bundami s čiastočne lepenými švami. V takom prípade má bunda podlepené švy len v najviac exponovaných miestach, napríklad na ramenách.

 

Takže: Sú lepšie vodoodolné bundy 5000-5000 alebo 8000-3000?

Na rozdiel medzi hodnotou vodného stĺpca a priedušnosti je potrebné dať si pozor. Pokiaľ máte výrazne vyšší vodný stĺpec a nízku priedušnosť, pri aktívnom pohybe sa veľmi ľahko spotíte, pretože bunda nedokáže dostatočne rýchlo odviesť pot od tela. V takom prípade bunda funguje skôr ako pláštenka, v ktorej síce nezmoknete, ale spotíte sa a bude vám zima.

 

Konkrétny príklad: Pokiaľ vyrazíte na hory alebo na túru a váhate medzi bundou s výškou vodného stĺpca 5000 mm a priedušnosťou 5000 g/m²/24hod (tzv. bunda „päť na päť“) a bundou s vodným stĺpcom 8000 mm a priedušnosťou 3000 g/m²/24hod (bunda „osem na tri“), potom bunda s parametrami 5000-5000 je pre vás lepšou voľbou.

 

Dajte prednosť outdoor bunde na slovenské hory

LOAP ako výrobca českého outdoorového oblečenia sme si dobre vedomí vyššie uvedených skutočností, a preto sa špecializujeme na výrobu funkčných búnd a nohavíc, vhodných do našich klimatických podmienok. Väčšina našich outdoorových búnd má preto hodnoty vodného stĺpca a priedušnosti v rozmedzí 3000-3000 a 5000-5000, čo sú hodnoty ideálne do nášho podnebia.

 

To, že je softshell nepromokavý, rovnako ako aj vodoodolnosť lyžiarskych, outdoorových a softshellových búnd zaisťujeme pomocou 2 technológií – aplikáciou kvalitného polyuretanového záteru alebo funkčnej membrány. Vodný stĺpec podporuje záter DryTech, priedušnosť membrána Aqua Pro.

 

Softshellové bundy so záterom DryTech majú priamo na tkanine nanesenú vysoko kvalitnú polyuretanovú vrstvu s mikroporéznou štruktúrou. Tá bráni presakovaniu vody a zároveň umožňuje odparenie telesnej vlhkosti.

Oblečenie s membránou Aqua Pro je tiež nepremokavé a priedušné, ale líši sa spôsobom aplikácie. Membrána je špeciálna vrstva, ktorá je buď voľne vložená medzi vrchný materiál a podšívku, alebo sa spojí s vonkajším materiálom pomocou laminácie. V prípade trojvrstvovej laminácie je membrána spojená aj s podšívkou.

Bundy predávame s lepenými švami, a to buď čiastočne, alebo úplne. Podporujeme tým nepremokavosť softshellu, príp. iného materiálu, z ktorého je oblečenie vyrobené, ale aj nepremokavosť v miestach zošitia. Túto techniku využívame predovšetkým pri zimnom oblečení, kde je pravdepodobnosť kontaktu s vodou (snehom) omnoho vyššia.

 

Vodoodolnosť bundy dôsledne testujeme: 3 kvapky a dosť!

 

Test finálnej nepremokavosti látky sa prevádza pomocou špeciálneho meracieho prístroja. Zjednodušene valca, ktorý je priložený k povrchu testovanej tkaniny. Postupne sa doňho prilieva voda a to až dovtedy, kým látkou preniknú prvé 3 kvapky. V tom okamihu je zmeraný vodný stĺpec. A to je presne ten údaj, ktorý uvádzame na visačke každej bundy a nohavíc.

 

3 rady na záver: Ako vybrať softshellovú bundu a starostlivosť o ňu

  1. Nenechajte sa nalákať na super výhodné akciové ponuky nepremokavých softshell búnd s parametrami 10000-10000 a viac a zvoľte si vodný stĺpec a priedušnosť podľa aktivít, ktorým sa viac ako rok venujete najčastejšie.
  2. Nezabudnite, že softshellová bunda je len jednou z troch vrstiev funkčného oblečenia. Aby vám pri pohybe nebola zima, alebo ste sa príliš nepotili, oblečte si pod softshell bundu funkčnú bielizeň, príp. aj funkčnú mikinu.
  3. Aby vám vaše obľúbená softshellka vydržala čo najdlhšie, správne ju perte a impregnujte. Ako na to, si prečítajte v článkoch Ako prať softshell a starať sa oň a Impregnácia softshell oblečenia: Prečo je dobrá a ako na ňu.

 

Vyberte si softshellové oblečenie LOAP: